Според српските медиуми

Вучиќ и Курти следната недела во Брисел

Следната недела се очекува средба во Брисел на претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти.

EPA-EFE

Како што јавуваат српските медиуми, на средбата ќе присуствуваат и високи европски функционери.

Се очекува Вучиќ прв да замине во Брисел, а по него и Курти.

На средбата ќе се разговара за можноста за продолжување на дијалогот и создавање рамка за овој процес.

По посетата на Брисел, се очекува Курти и Вучиќ во следните недели да престојуваат во официјална посета на Париз, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон.

На средбите во Брисел и во Париз ќе се разговара за нов формат на дијалогот меѓу Србија и Косово, со посредување на Европската Унија/

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе