И двајцата ќе го посетат следната недела

Вучиќ и Курти нема да се сретнат во Брисел

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе престојува во работна посета на Брисел на 26 април, а за време на посетата нема да има состанок со косовскиот премиер Аљбин Курти.

EPA-EFE

Премиерот на Косово Курти ќе престојува следната недела во Брисел, каде што ќе се сретне со претставници на Европската Унија, соопшти косовската влада.

Во соопштението се наведува дека за време на посетата нема да има средба со српскиот претседател Вучиќ.

„Премиерот Аљбин Курти кон средината на следната недела ќе го посети Брисел, каде ќе се сретне со претставници на институциите на Европската Унија. Нема да има средба на премиерот Курти со господинот Вучиќ“, изјави портпаролот на косовската влада Перпарим Криезиу.

Последната средба на највисоко ниво меѓу претставниците на Србија и Косово беше во септември минатата година, кога се сретнаа Вучиќ и тогашниот косовски премиер Авдулах Хоти.

Претходно беше објавено, повикувајќи се на меѓународни дипломатски извори, дека српскиот претседател и косовскиот премиер ќе се сретнат следната недела во Брисел, за да разговараат за можноста за продолжување на дијалогот и за создавање рамка за тој процес.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе