Вучиќ: ЕУ ја одложи забраната која Хрватска ја побара за Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека санкциите на Србија со кои би се забранил увозот на руска нафта преку Хрватска, односно нафтоводот Јанаф се одложени.

EPA-EFE

„Она што го работевме со Русија беше по добри цени. Сакам на сите да им објаснам што се случи. Хрватскиот премиер излезе со теза дека не е фер Србија да ја има таа цена на нафтата. Одлуката за нафтата е одложена до 1 декември, но нема рационално објаснување за хрватската интервенција“, кажа Вучиќ.

Истакна дека бугарскиот претседател Румен Радев отворено кажал дека одлуката за нафтата не е фер кон Србија, како и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во завршниот говор.

„Им благодарам на тоа“, кажа Вучиќ и додаде дека добил информација дека незадоволство изразиле и унгарскиот премиер Виктор Орбан и премиерот на Албанија Еди Рама.

„Не е лошо што сега таа одлука е одложена. Ние сме помал потрошувач од Унгарија, Чешка и Бугарија. Немаше друга цел освен да ѝ се наштети на Србија“, кажа Вучиќ.

Праша кој на Хрватите им дал право да одлучуваат чија нафта Србија ќе купува.

„И кога сето тоа го правеа и забрануваа пристап до Јасеновац, јас и тогаш кажав дека немаме проблем со користењето на Јанаф, нафтоводот кој заедно го градевме во Југославија. Беа сигурен доставувач. Но тоа повеќе не е така, а 70 отсто од работењето на Јанаф е во Србија. Никогаш ни ден не доцневме со плаќањето“, кажа Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе