Реакција на изјавата на Изетбеговиќ

Вучиќ: Да повикав јас на независност на Република Српска ќе завршев во Хаг

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена Србија е добра Србија, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој ова го изјави по повод ставот на Бакир Изетбеговиќ за признавањето на Косово и Метохија и оцени дека таа изјава ќе има далекусежни политички и правни последици, пренесуваат српските медиуми.

„Ова интервју комплицира многу нешта во регионот“, кажа Вучиќ, а на релативизирањето на тежината на изјавата на Изетбеговиќ возврати со забелешка дека доколку тој каже дека треба да се признае независноста на Република Српска – ќе заврши во Хаг.

Вучиќ смета дека интервјуто на Изетбеговиќ е комплексно со тешки последици и дека Србија сѐ сериозно ќе разгледа и ќе одговори, но и дека на Србија треба да ѝ биде јасно дека треба самата паметно да работи, бидејќи нема поддршка од меѓународната заедница.

„Станува збор за многу посериозна изјава отколку што кој било во Србија во овој момент може да процени“, кажа српскиот претседател.

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе