„Не гледам решение“

Вучиќ: Да го признаеме независно Косово – тоа заборавете го

Белград во продолжението на дијалогот со Приштина оди и понатаму со истите ставови, кажа претседателот на Србија Александар Вучиќ.

EPA-EFE

„Ќе се борам да не бидеме виновниците за непостоењето на дијалогот. Ние тука разговараме и преговараме со Западот, а не со Албанците“, објасни Вучиќ.

Како што кажа, решение за Косово и Метохија не гледа, но признавањето на независноста не е опција.

„Да го признаеме независно Косово – тоа заборавете го. Не гледам решение, кога го гледав сите ми скокнаа на врат“, кажа српскиот претседател.

Европскиот пат може да биде сопрен ако не дојде до решавање на косовскиот проблем, истакна Вучиќ за РТС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе