„Ќе се среди тоа“

Вучиќ: Целта е добри односи со Црна Гора

Претседателот на Србија Александар Вучиќ кажа дека целта на Србија е да има добри односи со Црна Гора.

EPA-EFE

Тој го одговори тоа коментирајќи ја изјавата на претседателот на владата на Црна Гора Здравко Кривокапиќ дека премиерката на Србија Ана Брнабиќ „има кој да ја дочека“ во Подгорица.

„Сè останато нема да го коментирам. Ќе направиме нешто. Не го протера Србија нивниот амбасадор, тие го протераа нашиот амбасадор. Ќе се среди тоа. Црна Гора ни е една од најблиските земји и нема тука голема филозофија“, кажа Вучиќ за РТС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе