Вториот човек на Турција му одговори на Трамп: „Нема да нѐ уплашат никакви закани“

Турскиот потпретседател изјави дека неговата земја нема да ја исплашат закани, што е воздржан прв одговор на заканата на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе ја уништи турската економија.

„Нашата порака до меѓународната заедница е јасна. Турција не е земја на која ќе влијаат закани“, изјави потпретседатело Фуат Октај денес во Анкара.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган престојува во официјална посета на Србија и нема понатамошни реакции на неговата администрација.

Вчера Трамп се закани дека „целосно ќе ја уништи и збрише турската економија“ ако Анкара „отиде чекор предалеку“ почнувајќи воена операција против Курдите во Сирија.

Американската војска почна да се повлечкува од североистокот на Сирија, покрај турската граница, објавија вчера курдските сили.

Сирискиот сојузник Иран кажа дека се противи на планираната турска офанзива. Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф му кажа на својот турски колега Мевлут Чавушоглу во телефонски разговор дека мора да се почитува сирискиот територијален интегритет и суверенитет, соопшти министерството за надворешни работи на Техеран.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе