Врховниот суд во Франција ги одобри пропусниците против кои протестираат антиваксерите

Францускиот Врховен суд го потврди новиот закон со кој од јавноста се бара здравствена пропусница за кафулиња и ресторани и вакцинирање на здравствените работници против ковид-19 до средината на септември, велејќи дека законот е во согласност со повелбата на републиката.

Фото: ЕПА

Донесувањето на законот се совпаѓа со четвртиот бран на зараза во Франција, предизвикан од делта варијантата на вирусот, и Франција оди подалеку од повеќето европски земји во условување на секојдневните активности според тоа дали некој има сертификат за вакцинација или неодамнешен негативен тест за ковид.

Од 21 јули, во Франција е потребна здравствена пропусница за пристап до музеи, кина и базени. Од 9 август ова правило ќе се прошири и на ресторани, кафулиња, големи трговски центри и возови кои патуваат на долги растојанија.

Во меѓувреме, здравствените работници мора да се вакцинираат до средината на септември или ќе се соочат со суспензија барем до средината на ноември.

Претседателот Емануел Макрон ги откри своите планови во врска со законот во јули со едноставна порака: „Вакцинирајте се“.

Стапката на вакцинација се зголеми кога луѓето се соочија со можноста да бидат ускратени од секојдневните задоволства. Повеќето Французи ги одобруваат барањата за здравствена пропусница, покажа анкетата на Елабе.

Но, противниците на законот го обвинуваат Макрон за газење на слободите и дискриминација на невакцинираните.

Во одлуката донесена денес, Уставниот совет поништи неколку клаузули од законот. Се наведува дека задолжителниот 10-дневен карантин на секој што ќе биде позитивен на тест за ковид-19 влијае на слободите.

Макрон зборуваше за неодговорноста и себичноста на оние кои одбиваат да се вакцинираат и рече дека нема да се покори на барањата на антиваксерите и демонстрантите против здравствените пропусници, кои изминатите три викенди протестираат низ Франција.

„Десетици илјади луѓе го загубија разумот до тој степен што тврдат дека живееме во диктатура“, рече Макрон за Пари Мач во интервју објавено вчера.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе