Германија

Вработените од Сименс протестираат против укинувањето на работните места

Речиси 2.000 вработени од Сименс во различни германски градови денес протестираа против предлогот на компанијата да ги намали работни места за 6.900, за што еден висок официјален претставник на Сименс рече дека може да се ревидира по преговорите со Унијата.

Сименс во четвртокот рече дека сака да намали околу 6.900 работни места, или речиси 2 посто од својата глобална работна сила. Приближно половина од тие ќе бидат во Германија, главно во одделите за енергија и гас, што најмногу се погодени од брзиот раст на обновливите извори на енергија, пренесе Ројтерс.

ИГ Метал, најголемата германска трговска унија, повика на протести во Берлин и во Офенбах во близина на Франкфурт, барајќи од Сименс да ги ревидира плановите за кои вели дека ќе и наштетат на компанијата.

„Имаме концепти, алтернативи и очекуваме компанијата да има сериозен разговор со нас, со работните совети, за иднината на Сименс“, рече Клаус Абел, претставник на синдикатот во Берлин.

Шефот за човечки ресурси на Сименс во петокот рече дека може да ги измени плановите по разговорот со Унијата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе