Вработена на аеродромот во Дортмунд случајно со комби се заби во авионот на Меркел (ФОТО)

Вработена на аеродромот во Дортмунд случајно се заби во авионот со кој германската канцеларка Ангела Меркел требало да се врати во Берлин. Жената возела комби на аеродромот кога го видела авионот на канцеларката и сопрела да го фотографира.

Но, како што јавуваат германските медиуми, не ја кренала рачната сопирачка па комбито се забило во „носот“ на авионот.

Меркел поради тоа морала да се врати во Берлин со хеликоптер, додека надлежните служби ја проценувале и санирале штетата на авионот. Шпигел јавува дека жената што ја предизвикала незгодата била возбудена бидејќи го видела авионот на канцеларката, која за време на инцидентот не била во авионот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе