Возачи на брза помош во Романија осомничени за смртни случаи поради кражба на бензин (ВИДЕО)

Во Романија, 16 возачи на брза помош се под истрага осомничени дека од возилата краделе бензин, што е можно да довело до смрт на осум пациенти.

Обвинителот Маријан Сорин Лија изјави дека возачите се од градот Корабија, на југот на земјата, и се осомничени за кражба на бензин од 2013 до 2015 година, пренесе АП.

Тие наводно и побавно возеле за да потрошат што е можно помалку бензин. Под истрага се и за проневера и лажно сведочење.

Романскиот обвинител изјави дека постои можност нивните дејства да се повразни со осум смртни случаи бидејќи бавно возеле до болниците.

Возачите се суспендирани додека истрагата е во тек, пренесе АП.

Романската министерка за здравство, Сорина Пинтеа, рече дека е „премногу рано“ да се каже дека ова наводно кривично дело довело до смрт на пациентите.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе