Милано

Возач во Италија запалил автобус со 51 дете: „Никој не излегува жив од тука“

Возачот на автобус е уапсен во Милано, откако наводно викал: „Никој не излегува жив од тука“.

Возачот на училишниот автобус е уапсен во Милано, откако наводно го грабнал возилото со 51 дете во него и го запалил.

Едно од децата повикало полиција откако возачот го запрел автобусот на автопат во предградието, објавија италијанските медиуми.

По пристигнувањето на полицијата, осомничениот го полеал возилото со запалива течност и почнал да вика: „Никој од тука не излегува жив“.

Автобусот, кој патувал од градот Кремона во Ломбардија, букнал во пламен, но полицијата успеала да ги извади сите патници. Дванаесет деца и двајца возрасни биле однесени во болница поради вдишување чад.

Осомничениот, 47-годишен маж од Сенегал, е обвинет за подметнување пожар и киднапирање. Не е јасно кој бил мотивот за наводниот напад, но тој наводно ѝ кажал на полицијата дека сака да се самоубие и „да ги спречи умирањата во Медитеранот“.

Новинската агенција Анса извести дека рацете на некои од децата биле врзани заедно со електрични кабли за време на драмата, која траела околу 40 минути.

Франческо Греко, обвинител во Милано, изјави: „Беше чудо што тие преживеаја и за тоа треба да ѝ се заблагодариме на полицијата.“

Анса извести дека, пред да го запре автобусот, возачот се обидел да помине преку пречка на патот. Полицијата извршила истрага во домот на човекот. Тој, наводно, имал претходни пресуди за возење пијан и за сексуален напад.

Матео Салвини, екстремнодесничарскиот вицепремиер во Италија, рече: „Во овој момент полицијата го пребарува неговиот дом. Сакам да знам зошто таков човек возел автобус со деца?“

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе