За да се избегнат „погрешни проценки и инциденти“

Воведена нова кризна телефонска линија меѓу САД и Русија

Пентагон воведе нова кризна телефонска линија со руското министерство за одбрана за да се спречат „погрешни проценки, воени инциденти и ескалација“ во регионот додека продолжува руската инвазија на Украина, изјави висок американски функционер за Ројтерс.

EPA-EFE

САД немаат војници во Украина, но исто како НАТО сојузниците во Европа се загрижени поради можното ширење на конфликтот на други земји, вклучувајќи и несреќен случај.

Вашингтон и сојузниците ѝ испраќаат на Украина оружје вредно милиони долари и покрај тоа што Москва постојано предупредува да не се мешаат странски сили.

„Министерството за одбрана воспостави директна телефонска линија со руското министерство за одбрана на 1 март со цел спречување погрешни проценки, воени инциденти и ескалации“, кажа висок американски воен функционер, кој сакал да остане анонимен, потврдувајќи ја информацијата објавена од повеќе западни медиуми.

Американската војска имаше успешни кризни линии со Русија и претходно, вклучувајќи и за време на војната во Сирија, каде Москва интервенираше на страната на претседателот Башар ал Асад.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе