Две лица ранети

Вооружени напаѓачи убиле двајца талибанци и двајца цивили во Џалалабад

Вооружени напаѓачи вчера убиле двајца талибански борци и двајца цивили во Џалалабад, град во источен Авганистан, изјави талибански претставник.

Фото: ЕПА

Во нападот се повредени уште двајца цивили, изјави Мохамад Ханиф, претставник за култура во провинцијата Нангархар.

Убиени се поранешниот портпарол на Министерството за земјоделство на провинцијата Нангархар и неговиот братучед, рече Ханиф.

Никој не ја презеде одговорноста за нападот, но групата Исламска држава, ривал на талибанците, чие главно упориште е во Нангархар, претходно ја презеде одговорноста за серија тешки напади, вклучувајќи неколку убиства во Џалалабад.

Милитантите на ИСИС сѐ почесто ги напаѓаат талибанците откако овие ја презедоа власта во Авганистан кон средината на август.

Талибанците во петокот упаднаа во скривалиште на групата Исламска држава северно од Кабул, каде што убивале и заробувале милитанти, изјави нивниот портпарол Билал Карими, без да даде точен број.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе