Вонредната состојба во Чиле продолжена, седум лица убиени досега во немирите

Чилеанската влада ќе ја продолжи вонредната состојба во градовите на северот и југот на земјата, откако во бран насилства и подметнати пожари во текот на викендот најмалку седум лица беа убиени, изјави министерот за внатрешни работи во неделата вечер.

Одлуката за продолжување на вонредната состојба е донесена како резултат на „ескалацијата на насилството и вандализмот“, рече министерот Андрес Чадвик, наведувајќи податоци за 70 „тешки насилни инциденти“ што се случија во неделата, вклучувајќи 40 случаи на грабежи на супермаркети и други компании.

Главниот град на Чиле и други поголеми градови веќе со денови се потресени од немири кои започнаа поради зголемувањето на цените на билетите во метрото. Потоа, на мета на демонстрантите се најдоа и високите животни трошоци, нееднаквоста, економскиот модел во кој здравството и образованието се речиси целосно приватизирани.

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера во саботата ја укина одлуката за покачување на цената на билетот, но воведе вонредна состојба во Сантијаго, град со повеќе од седум милиони жители.

На улиците на Сантијаго моментално има 10.500 војници и полицајци и нивниот број по потреба ќе се зголеми, изјави министерот за внатрешни работи во неделата.

„Се соочуваме со вистинска ескалација, која несомнено е организирана за да ѝ нанесе сериозна штета на нашата земја и на сите нејзини граѓани“, рече Чадвик.

Седум лица загинаа во инциденти поврзани со протестите, рече министерот, без да наведе детали. Тој додаде дека вонредна состојба ќе биде воведена и во Антофагаста, Валпараис, Валдивија, Чилан, Талка, Темуко и Пунта Аренас.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе