Волстрит џурнал: САД водат тајни разговори со Русија последниве месеци

Џејк Саливан водел доверливи разговори со руските колеги поради загриженоста за ескалација и нуклеарните закани.

Фото: ЕПА

Волстрит џурнал објави дека американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан во последните месеци имал доверливи разговори со секретарот на рускиот совет за безбедност Николај Патрушев, чија содржина не е позната.

Главниот советник за национална безбедност на претседателот Бајден во последните месеци водел доверливи разговори со најблиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин во обид да го намали ризикот од поширок конфликт околу Украина и да ја предупреди Москва да не користи нуклеарно или друго оружје за масовно уништување, САД, рекле американски и сојузнички претставници за весникот.

Во последните месеци беа потврдени неколку контакти на високо ниво меѓу американски и руски претставници, но Вашингтон инсистираше дека какви било разговори за завршување на војната во Украина мора да ги водат Москва и Киев.

Белата куќа одби да го коментира извештајот на Волстрит џурнал, а портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон рече: „Луѓето тврдат многу работи“.

Ни Кремљ не одговорил на прашањето за тајните разговори. „Немаме што да кажеме за тој извештај“, рекол портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Повторувам дека имаше некои точни извештаи, но во повеќето случаи тоа беа само шпекулации“, рече тој и додаде дека Русија останува „отворена“ за разговори, но дека не може да преговара со Киев поради одбивањето на Украина да разговара со Москва.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе