Волстрит џурнал: Иран подготвува нови напади врз Саудиска Арабија

Иран се подготвува за нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информарани од лидерите на јеменските Хути, пишува Волстрит џурнал.

Весникот пишува дека некои лидери на Хутите „предупредиле дека може да дојде до нов напад, откако паднале под притисокот на Иран кој од нив бара да играат улога во него“.

Иако на Западот на информациите од Хутите се гледа со скептицизам, „САД и Саудиска Арабија овие податоци ги добиле од доверливи извори кои ги добиле информациите од Хутите“. Саудиска Арабија поради тоа активираше безбедносни мерки.

Претставникот на Хутите Мухамед Абдул Салам негираше дека странски дипломати добиле какви било предупредувања за потенцијални ирански напади.

Американскиот весник го објаснува потенцијалното протекување информации со тоа што во раководството на Хутите постојат несогласувања околу тоа колку сериозно треба да зависат од поддршката на Иран.

Неколку нафтени инсталации на компанијата Сауди Аранко беа нападнати на 14 септември со беспилотни летала и ракети. Одговорноста за нападот ја преземаа Хутите, против кои Саудиска Арабија се бори со коалиција на арапски држави. И покрај тоа, американскиот државен секретар Мајк Помпео за нападот го обвини Иран. Техеран овие обвинувања ги нарече лаги.

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе

Вината за недобивањето на датум за преговори треба да ја барате во вас и вашите соработници и коалициски партнери.

повеќе