Волстрит џурнал: Иран подготвува нови напади врз Саудиска Арабија

Иран се подготвува за нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информарани од лидерите на јеменските Хути, пишува Волстрит џурнал.

Весникот пишува дека некои лидери на Хутите „предупредиле дека може да дојде до нов напад, откако паднале под притисокот на Иран кој од нив бара да играат улога во него“.

Иако на Западот на информациите од Хутите се гледа со скептицизам, „САД и Саудиска Арабија овие податоци ги добиле од доверливи извори кои ги добиле информациите од Хутите“. Саудиска Арабија поради тоа активираше безбедносни мерки.

Претставникот на Хутите Мухамед Абдул Салам негираше дека странски дипломати добиле какви било предупредувања за потенцијални ирански напади.

Американскиот весник го објаснува потенцијалното протекување информации со тоа што во раководството на Хутите постојат несогласувања околу тоа колку сериозно треба да зависат од поддршката на Иран.

Неколку нафтени инсталации на компанијата Сауди Аранко беа нападнати на 14 септември со беспилотни летала и ракети. Одговорноста за нападот ја преземаа Хутите, против кои Саудиска Арабија се бори со коалиција на арапски држави. И покрај тоа, американскиот државен секретар Мајк Помпео за нападот го обвини Иран. Техеран овие обвинувања ги нарече лаги.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе