Претседателот на руската Државна дума

Володин: Украина се претвори во терористичка држава, а Зеленски води криминален режим

Украина се претвори во терористичка држава, а претседателот Зеленски води криминален режим, рече претседателот на руската Државна дума Вјачеслав Володин на пленарна седница.

Фото: ЕПА

„Правиме сѐ за да ги решиме прашањата за безбедноста на нашите граѓани. Украина стана терористичка држава. Нивниот претседател води криминален режим. Мораме да направиме сѐ за успешно да го комплетираме новиот светски поредок“, рече Володин.

Тој исто така изјави дека дејствијата на вооружените сили на Украина се од „криминална природа“ и дека одговорот на нив ќе биде „многу тежок“.

„Украина чини сѐ за московските трупи да не ја прекинат својата специјална воена операција“ на границите на самопрогласените украински републики Доњецк и Луганск, рече спикерот на Думата.

Според Володин, САД и западните земји сакаат украинскиот конфликт да продолжи што е можно подолго. „За нив граѓаните на Украина се потрошлив материјал“, додаде тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе