Воен авион падна во вулкан во Иран (ВИДЕО)

Ирански воен авион се урна на планината Сабалан, во провинцијата Ардебил, потврди агенцијата ИРНА. Спасувачки тимови се испратени во потрага по преживеаните.

Засега не е соопштено за какво летало станува збор, ниту колку луѓе имало во авионот, јавува Раша тудеј. Сведоците наведуваат дека станува збор за борбен авион на иранската војска и дека тој паднал во центарот на вулканот, кој не е активен.

Неофицијално, според информациите на иранската телевизија ИРИБ, станува збор за борбен авион МиГ-29, кој летал од базата во Ардебил.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе