Водач на белоруска егзил група пронајден обесен во парк во Украина (ФОТО+ВИДЕО)

Белорускиот активист Виталиј Шишов е пронајден мртов во парк во близина на неговиот дом во Киев рано утрово, еден ден откако беше пријавено неговото исчезнување, објави украинската полиција.

Screenshot

Шишов бил водач на киевска организација која им помага на Белорусите избегани од земјата поради прогон. Неговото исчезнување вчера го пријавила неговата партнерка, откако не се вратил дома по трчање. Полицијата соопшти дека покренала кривична постапка под сомнение за убиство, но ќе ги испита сите можности, вклучително и убиство прикриено како самоубиство.

„Белорускиот државјанин Виталиј Шишов, кој вчера исчезна во Киев, денеска е пронајден обесен во еден од парковите во Киев, недалеку од местото на живеење“, се вели во полициското соопштение.

Украина, Полска и Литванија станаа прибежиште за Белорусите од репресијата на претседателот Александар Лукашенко, која се засили по спорните избори минатата година. Шишов бил водач на организацијата Белоруска куќа во Украина, која им помага на Белорусите да најдат сместување, работа и правни совети, стои на веб-страницата на здружението.

Организацијата вчера објави дека не може да контактира со Шишов. Тие рекоа дека Шишов го напуштил својот стан во 9 часот наутро и требало да се врати еден час подоцна. Белоруските власти ги окарактеризираа антивладините демонстранти како криминалци или насилни револуционери поддржани од Западот, а постапките на репресивниот апарат како соодветни и неопходни.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе