Атентат во Република Српска

Во заседа ликвидиран бањалучки бизнисмен (ВИДЕО)

Бањалучкиот бизнисмен Славиша Круниќ беше ликвидиран синоќа нешто по полноќ во заседа на неговиот имот во населбата Гламочани, десетина километри од центарот на Бања Лука. Убиени се и неговиот телохранител и еден од атентаторите.

Како што објави Аваз, Круниќ со својот автомобил дошол во близина на семејната куќа кога напаѓачите почнале да пукаат во него. Кликс јавува дека имало двајца напаѓачи. Телохранителите на Круниќ возвратиле на огнот и притоа убиле еден од напаѓачите, а потоа ранетиот Круниќ го префрлиле во друг автомобил и го одвезле во болница, каде што умрел.

Напаѓачот кој бил убиен е идентификуван како Жељко Ковачевиќ, од претходно познат на полицијата и апсен повеќе пати, а по него е распишана потерница на Интерпол.

Според најновите информации, полицијата го идентификувала и другиот напаѓач и во тек е потера по него.

Локалните жители на новинарите им кажале дека рафалната стрелба траела неколку минути и дека изгледало како војна.

На местото на настанот е полицискиот врв на Република Српска, како и специјални единици, а хеликоптери го надлетуваат местото на убиството, како и пошироката област.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе