Во трката за британски премиер останаа двајца: Борис Џонсон и Џереми Хант

Џереми Хант ќе се соочи со Борис Џонсон во трката за функцијата британски премиер откако Мајкл Гоув беше елиминиран во најновото гласање на ториевците.

Гоув беше поддржан од 75 пратеници - само два гласа помалку од 77-годишниот Хант.

Џонсон, кој се смета за фаворит во трката, беше поддржан од 160 конзервативни пратеници.

Тој и Хант сега ќе се натпреваруваат во вториот круг кај околу 160.000-те члена на партијата, а победникот ќе биде објавен в недела на 22 јули.

Сите 313 конзервативни пратеници гласаа - а евидентирано е едно неважечко гласачко ливче.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе