Украинската нуклеарна централа губи струја

Нуклеарната централа Запорожје во Украина, која е под руска контрола, ја загуби врската со последниот преостанат главен далновод, соопшти нуклеарното набљудување на ОН.

Фото: ЕПА

Нуклеарната централа на фронтот на војната во Украина повторно го загуби надворешното напојување, што ги зголеми стравувањата од радијациска катастрофа додека продолжуваат борбите во областа.

Последниот преостанат надворешен далновод беше исклучен во нуклеарната централа во Запорожје, најголемата во Европа, иако резервниот вод продолжи да ја снабдува мрежата со електрична енергија, објави вчера Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Одделно, украинската државна нуклеарна компанија соопшти дека само еден од шесте реактори на станицата сега останува во функција.
 
И Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат за постојано гранатирање на централата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе