Во Словачка повторно уапсен Италијанецот за кого пишуваше убиениот новинар

Словачките власти повторно го уапсеија италијанскиот бизнисмен Антонино Вадала, кој е осомничен за убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучијак и неговата девојка Мартина Кушнирова, изјави портпаролката на словачкото обвинителство Андреа Предајнова.

Како што соопшти, Антонино Вадала е повторно уапсен утринава во источниот град Михаловце.

Предајнова изјави дека Вадала е уапсен откако италијанскиот суд издал европска потерница по него поради злосторства поврзани со наркотици. Италија бара негова екстрадиција, пренесуваат агенциите.

Антонино Вадала

Вадала е еден од седумте Италијанци кои претходно беа уапсени како осомничени за убиството на словачкиот истражувачки новинар Кучијак и неговата девојка.

Во последната незавршена тема, Кучијак пишувал за влијанието на италијанската мафија во Словачка и нејзините можни врски со луѓе блиски до словачкиот премиер Роберт Фицо.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе