Во Шри Ланка воведен полициски час, пристапот до социјалните мрежи е укинат

Во Шри Ланка владее опсадна состојба.

Владата објави укинување на пристапот до социјалните мрежи и апликации за комуникации. Покрај тоа, во 18 часот на сила ќе стапи полициски час, кој ќе трае до 6 часот наутро.

Луѓето имаат три часа да дојдат во своите домови.

Според најновите информации во најмалку осум експлозии, загинаа најмалку 150 лица, а 400 се повредени.

Нападнати се четири католички цркви во кои се прославувал Велигден и три хотели со пет ѕвездички во центарот на Коломбо. Експлозиите се случиле речиси истовремено.

Експлозии се пријавени на неколку локации во главниот град, Колумбо и пошироко, според податоците на полицијата.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе