Во Северна Ирска измерена рекордно висока температура

Вчера температурата во Северна Ирска достигна рекордни 31,2 степени Целзиусови.

Screenshot

Како што пренесува Би-би-си, рекордно високата температура била измерена во Баливатикок близу Њутаунардс во округот Кантри Даун.

Претходниот рекорд бил измерен во летото во 1976 и во 1983 година и бил 30,8 Целзиусови степени.

Информациите за рушење на температурниот рекорд во Северна Ирска ги објави Метеоролошкиот завод на Велика Британија.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе