Во Северна Ирска измерена рекордно висока температура

Вчера температурата во Северна Ирска достигна рекордни 31,2 степени Целзиусови.

Screenshot

Како што пренесува Би-би-си, рекордно високата температура била измерена во Баливатикок близу Њутаунардс во округот Кантри Даун.

Претходниот рекорд бил измерен во летото во 1976 и во 1983 година и бил 30,8 Целзиусови степени.

Информациите за рушење на температурниот рекорд во Северна Ирска ги објави Метеоролошкиот завод на Велика Британија.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе