Поради препродавање дрога

Во САД уапсена сопругата на нарко босот Ел Чапо

Сопругата на мексиканскиот крал на продажбата на дрога Хоакин „Ел Чапо“ Гузман е уапсена во САД поради сомнеж дека и самата тргувала со дрога.

EPA-EFE

31-годишната Ема Коронел Аиспуро е фатена на меѓународниот аеродром Далес. Обвинета е за учество во дистрибуција на кокаин, амфетамин, хероин и марихуана.

63-годишниот Гузман служи доживотна во Њујорк поради трговија со дрога и перење пари.

Во текот на неговото судење во 2019 година се слушнаа шокантни извештаи за неговиот живот, од дрогирање и силување девојчиња на возраст од 13 години до извршување ладнокрвни убиства, пренесува Би-би-си.

Коронел Аиспуро освен за трговија со дрога е обвинета и за организацијата на бегството на Ел Чапо од затвор во Мексико во 2015 година кога неговите синови купиле земјиште покрај затворот и ископале тунел до Ел Чапо.

Аиспуро има двојно државјанство на САД и Мексико. Таа и Ел Чапо имаат две деца, близнаци. Речиси секој ден присуствуваше на судењето во Њујорк.

„Сопругот што го познавам не е оној што го прикажуваат на судењето. Јас му се восхитувам на човекот што го запознав и за кој се венчав“, кажа тогаш сопругата на Ел Чапо.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе