Во Русија трет ден по ред нов црн рекорд во бројот на починатите

Во Русија во изминатите 24 часа од последици на коронавирусот починале 672 лица, што е најмногу смртни случаи за 24 часа од почетокот на пандемијата.

EPA-EFE

Од почетокот на пандемијата во Русија умреа вкупно 135.886 луѓе, наведува агенцијата ТАСС.

Потврдени се најмногу нови случаи на инфекција од 17 јануари – 23.543. Од почетокот на пандемијата на коронавирусот во Русија се регистрирани 5.538.142 случаи на зараза.

Бројот на таканаречени активни случаи, односно пациенти кои се на лекување, се зголеми на 384.935, што е најмногу од 17 февруари.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе