Во Русија од утре задолжително маски во парковите, лифтовите и во јавниот превоз

Русија утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус.

EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Според уредбата објавена на веб-страницата на руското Министерство за здравство, граѓаните од целата земја од утре мора да носат маски во јавните простори, во јавниот превоз, на паркинзите и во лифтовите.

Истата агенција го ограничи и работното време на кафулињата и рестораните, кои можат да бидат отворени од 6 до 23 часот.

Вчера Русија имаше 16.500 новоинфицирани, но и најголем број починати, 320 во рок од 24 часа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе