Во Русија од утре задолжително маски во парковите, лифтовите и во јавниот превоз

Русија утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус.

EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Според уредбата објавена на веб-страницата на руското Министерство за здравство, граѓаните од целата земја од утре мора да носат маски во јавните простори, во јавниот превоз, на паркинзите и во лифтовите.

Истата агенција го ограничи и работното време на кафулињата и рестораните, кои можат да бидат отворени од 6 до 23 часот.

Вчера Русија имаше 16.500 новоинфицирани, но и најголем број починати, 320 во рок од 24 часа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе