Во пукање во Атина убиени црногорски мафијаши (ВИДЕО)

Во ресторан во Атина синоќа беа убиени лидерите на црногорски криминален шкаљарски клан Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ, јавуваат српските медиуми.

Во пукањето во ресторанот е ранета и една жена.

Според првичните информации, четворица напаѓачи со качулки упаднале во ресторано и пукале со автоматска пушка.

На масата на убиените умало вкупно десет луѓе, меѓу кои и деца.

Грчките медиуми пренесуваат дека станува збор за невидено дивеење, убиство пред голем број гости кои можеле да настрадаат.

„Далеку од дострелот на српските, црногорските, албанските и другите полицајци на матичните земји, на топлиот Медитеран засолниште бараат мафијаши обвинети за најгнасни злосторства. Но, бидејќи барата е полна со крокодили – следуваат и крвави пресметки“, коментираат грчките медиуми.

Вака изгледа Грција во очите на читателите во Грција, а по бруталната егзекуција на Стаматовиќ (43) и Дедовиќ (43) се појавија и многу случни коментари на социјалните мрежи.

„Овој регион е игралиште на руските, српските и арапските криминалци. Во последните пет-шест години има сѐ повеќе пресметки. Ако не ги депортираат што побрзо, јужните предградија на Атина ќе станат Бејрут“, коментира еден од нив.

„Нашата земја е полна со странци кои ја сметаат за одлична за криминал, паушални бенефиции, нелегална емиграција. Во исто време, Грците заминуваат од земјата поради дивјаците, неправедното оданочување, бедните плати и пензии“, гневно коментира друг.

„Целиот олош од планетата Земја се собра тука и никој ништо не прави. Но, нема врска сѐ додека Грците ги нарекуваат расисти и фашисти. Ете како се залажуваме“, гласи уште еден од коментарите.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе