Османи и Курти во поворката

Во Приштина одржан марш против „патријархатот кој убива“ (ВИДЕО)

Меѓународниот ден на жените на Косово денес беше одбележан под мотото „Маршираме против патријархатот кој убива“.

EPA-EFE

Поворката на активисти на организациите на граѓанското општество и студентите „Ние маршираме, не славиме“ помина денес по улиците на главниот град на Косово.

Меѓу нив беа и вршителката на должноста косовска претседателка Вјоса Османи и кандидатот за премиер Аљбин Курти. Целта на маршот беше укажување на институциите на случаите на насилство врз жените кои треба да се третираат со приоритет.

За време на маршот пред институциите беа развиени транспаренти со повици за борба против семејното и насилството врз жените.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе