Во престрелка во Пеќ убиени кандидатот за градоначалник и висок функционер на ДПК

Две лица беа убиени синоќа во Пеќ, двајцата високи функционери на Демократската партија на Косово (ДПК) - Астрит Адемај, кандидат за градоначалник на Пеќ, и Бљеранд Кадриај, поранешен кандидат за градоначалник на Дечани.

Фото: ЕПА

Во престрелката бил ранет и братот на Астрит Адемај, Авниа.

Полицијата објави дека околу 20 часот и 20 минути била известена дека има пукање во близина на економското училиште и дека нејзините припадници и државниот обвинител веднаш излегле на местото на настанот.

Според медиумите, на злосторството му претходел вербален конфликт, по што дошло до пукање.

Инаку, Бљеранд Кадриај беше кандидат за градоначалник на Дечани на последните избори и политички советник на поранешната министерка за финансии, Бедрија Хамзе.

Завчера, исто така во Пеќ, почина друг кандидат за градоначалник, но како што беше официјално објавено, од последици од ковид.

Курти и ДПК шокирани од трагедијата

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека е шокиран од двојното убиство во Пеќ. Курти изрази сочувство до семејствата на жртвите, велејќи дека ја споделува нивната тага за трагичната загуба.

„Вечерва бевме шокирани од сериозен настан што се случи во градот Пеќ. Според официјалната потврда на косовската полиција, двајца државјани на нашата земја, кандидатот за градоначалник на Пеќ, А.А., загинале на местото на настанот. и поранешниот кандидат за градоначалник на Дечани, БК, двајцата од Демократската партија на Косово. Изразуваме најискрено сочувство до семејствата на жртвите, пријателите и соработниците од Демократската партија на Косово. Во овие тешки моменти, ја споделуваме нивната болка поради оваа трагична загуба“, напиша Курти на Фејсбук.

Реагираше и Демократската партија на Косово (ДПК), која наведе дека е шокирана од трагичната вест за двојното убиство во градот Пеќ.

„Демократската партија на Косово е шокирана од трагичната вест за двојното убиство во Пеќ на нашиот кандидат за градоначалник на Пеќ, Астрит Адемај и Бљеранд Кадриај, поранешен кандидат за градоначалник на Дечани во 2017 година. Изразуваме најдлабоко сочувство до нивните семејства. Во овие тешки моменти, сочувствуваме со нивната болка и бараме од нив да најдат сила да се соочат со големата загуба“, рече ДПК.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе