Во Португалија се сруши медицински хеликоптер, четири лица загинаа

Медицински хеликоптер се сруши во планините во близина на Порто, втор по големина град во Португалија. Сите четири лица кои биле во него загинаа, објавија локалните медиуми повикувајќи се на наводите од службата за вонредни ситуации ИНЕМ.

Државната телевизија РТП и дневникот Кохеио де Маја извести дека се срушил хеликоптер и дека загинале двајцата пилоти, медицинска сестра и доктор, пренесе Ројтерс.

Во тек е операциија за пронаоѓање и спасување, а хеликоптерот се уште не е пронајден.

Хеликоптерот исчезнал вчера околу 18:30 часот откако донел 76-годишен пациент, кој страдал од проблеми со срцето, во болница во Порто.

Портпаролот на противпожарната станица Валонго изјави дека 200 спасувачи го бараат хеликоптерот. Хеликоптерот се враќал во базата во областа Браганц кога се срушил поради лошите временски услови.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе