Во Питсбург се урна мост неколку часа пред посетата на Бајден (ВИДЕО)

Во американскиот град Питсбург се урна мост само неколку часа пред тој град да го посети американскиот претседател Џо Бајден, јавуваат американските медиуми. За среќа, при уривањето на мостот, кое се случило во 7 часот по локално време, никој не е повреден.

EPA-EFE

Локалните власти веднаш по уривањето на мостот го предупредиле населението да не се приближува до мостот поради „силниот мирис на природен гас“. Гасоводот во меѓувреме е затворен.

Интересно е тоа што Бајден во Питсбург, град во сојузната држава Пенсилванија, требало да зборува токму за лошата состојба на инфраструктурата. Пенсилванија има 3.353 моста во лоша состојба, по што е втора најлоша американска држава.

Според предлог законот кој го поддржуваат и демократите и републиканците, Пенсилванија во следните две години би требало да добие 1,64 милијарди долари сојузна помош за обнова на мостовите.

Со програмата за обнова на американските мостови, предвидена со тој закон, на реновирање на мостовите би требало да се потрошат околу 27 милијарди долари низ САД.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе