Во пад на воен хеликоптер во Турција загинаа десет војници (ВИДЕО)

Воен хеликоптер се урна на југоистокот на Турција, при што загинаа десет, а повредени се тројца војници, објави турското министерство за одбрана.

Screenshot: Twitter

Хеликоптерот полетал од провинцијата Бингол околу 14 часот по турско време, а контактот со леталото бил изгубен половина час подоцна, по што почнала спасувачката операција.

Турското министерство објави дека падот на хеликоптерот бил несреќа, не објавувајќи повеќе детали.

Повредените војници се префрлени во болница.

Легенда под Главна слика

Screenshot: Twitter

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе