Во Њујорк, се самозапали познат адвокат, оставил проштално писмо

Американскиот адвокат Дејвид Бакл кој се прослави како активист за заштита на правата на хомосексуалците, се уби самозапалувајќи се во паркот Проспект во Њујорк.

Причина за самоубиството е укажување на глобалното затоплување, пренесуваат американските медиуми. Повикувајќи се на полициски извори, Њујорк тајмс пренесе дека 60-годишниот Бакл се убил со самозапалување во парк во Бруклин, и дека пред самоубиството испратил проштално писмо до неколку адреси на државните медиуми.

„Загадувањето ја уништува нашата планета и се шири преку воздухот, земјата и водата“, објавен е дел од прошталното писмо, во кое се наведува дека луѓето вдишуваат воздух загаден од фосилните горива и дека прерано ќе умрат. Бакл додаде дека неговата прерана смрт сведочи за она што му се случува на човековиот вид.

„Се убив со оган во знак на протест,“ пишува Бакл во прошталното писмо. Овој адвокат се прослави со случајот на Брендон Тин, мажот транссексуалец убиен во 1993 година во Небраска. Според тој случај во 1999 година е снимен филмот „Момчињата не плачат“ за кој Хилари Свонк доби Оскар.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе