Руското Министерство за надворешни работи

Во моментов не се водат разговори меѓу Москва и Киев

Русија и Украина не водат преговори „во ниедна форма“.

Фото: ЕПА

Во моментов не се водат преговори меѓу Русија и Украина, бидејќи Киев практично се повлече од преговарачкиот процес, изјави во вторникот рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко.

„Не, преговорите не продолжуваат. Украина практично се повлече од преговарачкиот процес“, изјави денеска Руденко за новинарите во Нижни Новгород, пренесе руската новинска агенција Интерфакс.

Не се водат преговори „во ниедна форма“, повтори тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе