Во Мариупол вплови првиот брод по падот на градот. Украина: Русите дојдоа да ограбуваат

За прв пат по падот на Мариупол во руски раце, брод вплови во пристаништето на тој град за да натовари метал и да го пренесе во Русија. Киев го нарече потегот „грабеж", пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Портпарол на пристаништето Мариупол за руската агенција Тас изјави дека на бродот ќе бидат натоварени 2.700 тони метал, по што во понеделник ќе отплови 160 километри источно кон Русија. Портпаролот не кажа за каков метал се работи и каде е произведен металот што Русите го одвезуваат од Мариупол.

Људмила Денисова, украински омбудсман за човекови права, на апликацијата Телеграм напиша дека се работи за „руски грабеж“.

„Продолжува грабежот во привремено окупираните делови на Украина. По грабежот на украинските житарки, окупаторите прибегнаа кон извоз на метални производи од Мариупол“, напиша Денисова.

Метинвест, најголемиот украински производител на челик, во петокот рече дека е загрижен дека Русија би можела да искористи неколку бродови што останале заглавени во Мариупол за да „краде и шверцува металуршки производи“ што му припаѓаат на Метинвест. Тие ја обвинија Русија за пиратство.

Портпаролот на компанијата денеска изјави дека металот во пристаништето Мариупол е на Метинвест.

Русија го освои градот минатата недела кога се предадоа повеќе од 2,4 илјади украински борци од фабриката за челик Азовстал. Во четвртокот Москва објави дека пристаништето е деминирано и отворено за комерцијален сообраќај.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе