Во Лондон илјадници луѓе се собраа за да покажат солидарност кон Украина

Илјадници луѓе се собраа во центарот на Лондон за да изразат солидарност со народот на Украина, за кој градоначалникот на главниот град Садик Кан рече дека претрпеле „незамисливи болки и страдања" во текот на изминатиот месец.

Фото: ЕПА

По повикот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, луѓето насекаде да протестираат против крвопролевањето со излегување на улиците, големи толпи се собраа во главниот град за да искажат поддршка на загрозената земја.

На нивниот марш низ Лондон, демонстрантите минуваа со пораката „Замисли мир“ од Јоко Оно на огромен електронски билборд на Пикадили, многумина од нив мавтајќи со жолтото и синото знаме на Украина.

Повеќето од собраните цврсто веруваа дека Украина ќе победи во тековниот брутален конфликт против силите на Владимир Путин.

Кан, кој го организираше маршот за да одбележи еден месец од инвазијата на Путин и по повикот на Зеленски за глобална поддршка, изјави дека Лондон стои „рамо до рамо со Украина во нејзиниот најмрачен час“.

Подоцна, толпата се собра на плоштадот Трафалгар, украсени во жолто-сината боја на Украина.

Како што продолжи уште еден ден од борбите на 1.600 милји на исток, требаше да се одржи бдение на плоштадот Трафалгар со толпата на која ќе се обратат британски, украински и европски политичари.

Кан, исто така најави повеќе од 1,1 милиони фунти финансирање за поддршка на бегалците и луѓето кои бараат азил во Лондон, додаде: „Имаме историја со која што се гордееме на обезбедување засолниште за оние кои бегаат од конфликтот и ова финансирање обезбедува поддршка и помош во време на потреба.

Ана Бирд, извршниот директор на Европското движење, додаде: „Време е да се обединиме меѓу партиите, организациите, верата, верувањата и потеклото за да го осудиме овој чин на агресија на Путин. Нашата должност е вкоренета во верувањето дека поблиска, пообединета и мирна Европа е во сите наши интереси“.

Од повикот на Зеленски до светот да ја покаже својата поддршка за неговата земја, протести се случија во Холандија и Еквадор и градови како Бугарија, Софија, Краков во Полска и Мексико Сити.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе