Во Кина, најмногу заразени со корона во повеќе од три месеци

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400 луѓе заразени со коронавирус, што е најголем број во повеќе од три месеци, објави Националната здравствена комисија. Ова е највисоката бројка од 12 мај.

Фото: ЕПА

Според кинеските здравствени власти, четвртина од заразените не покажуваат симптоми. Кина продолжува да спроведува политика на нулта стапка на ковид преку масовно тестирање по појавата на жаришта и со воведување карантин.

Мерките го држат вирусот под контрола од втората половина на 2020 година, но стратегијата е доведена во прашање од високо заразната варијанта омикрон. Редовните блокади ја парализираат втората по големина економија во светот и предизвикаа остар пад особено на домашниот туризам.

Десетици илјади туристи се блокирани во јужното кинеско одморалиште на островот Хаинан, кој моментално има најголем број заразени во земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе