Во Калифорнија уапсен осомничен за шест убиства: „Беше во мисија да убие“

Полицијата во Стоктон, САД, уапси 43-годишен маж осомничен за шест убиства во тој град во централна Калифорнија.

Фото: ЕПА

Весли Браунли беше приведен вчераутро откако планирал „лов“ на уште една можна жртва, изјави началникот Стенли Мекфејден на прес-конференција.

Полицијата го запрела осомничениот Весли Браунли во неговиот автомобил откако добила информација за неговата локација. Бил облечен во црно и имал пиштол и маска околу вратот

„Беше во мисија да убие“, рече Мекфејден, додавајќи дека „уверени сме дека спречивме уште едно убиство".

Пет мажи биле убиени во Стоктон помеѓу 8 јули и 27 септември во слични околности. Уште еден маж бил убиен во април 2021 година во Оукленд, 80 километри западно од Стоктон.

Жртвите биле на возраст меѓу 21 и 54 години.

Мотивот за убиствата не е утврден, а осомничениот треба да биде изведен пред судија следната недела.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе