Во Кабул со боја се прекриваат сликите на жени на зградите (ФОТО)

Шефот на авганистанската новинска служба Толо њуз, Лофтулах Наџафизада, објави фотографија од маж кој со боја ги прекрива сликите на жени на ѕид во Кабул.

EPA-EFE

Младите жени во градот молеа за помош во последните денови додека талибанците напредуваа кон престолнината.

Пред 2002 година, кога талибанците го контролираа Авганистан, милитантите спроведуваа верзија на шеријатскиот закон кој вклучуваше каменување за прељуби, ампутација на екстремитети за кражба и спречување на девојчињата да одат во училиште по наполнети 12 години.

Еден талибански лидер кажа дека „судовите ќе одлучуваат“ дали повторно ќе се изрекуваат вакви казни.

Извештаите од областите кои талибанците ги освоија во последните недели укажуваат дека на жените не им е дозволено да излегуваат од дома без придружба на маж и дека на некои вработени им било кажано дека нивната работа сега ќе ја вршат мажи.

На жените во тие области им било наложено и да носат бурки.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе