Тајфунот Хагибис

Во Јапонија пристигнува најсилниот тајфун во последните 60 години, милиони пред евакуација (ФОТО+ВИДЕО)

Во Јапонија загина еден човек, а милион луѓе би требало да се евакуираат поради силниот тајфун кој се приближил синоќа носејќи ги најобилните дождови и најсилните ветришта во последните 60 години.

Четириесетгодишен маж загина утринава во превртување на автомобил во источно Токио, каде се забележани од над 200 км/ч, јавуваат јапонските агенции.

Повередени се четири лица, исто така во префектурата Чиба, а ветриштата корнеле покриви од куќите.

Властите објавија совети за евакуација во погодените области, пред сѐ поради опасност од поплави и лизгање на земјиште, вклучувајќи го и регионот на Токио.

Тајфунот Хагибис, што значи „брзина“ на филипинскиот јазик тагалог, би требало да стигне до копното вечерва на главниот јапонки остров Хоншу, еден месец по еден од најсилните тајфуни во изминатите години кој оштети 30.000 домови и предизвика прекин на електричната енергија.

Над 16.000 домаќинства останаа без струја, вклучувајќи 7.200 во Чиба, поради тајфунот Факсаи пред еден месец, обајви министерството за индустрија.

Јапонското министерство за одбрана отвори нов профил на Твитер за да објавува информации за напорите во борбата против катастрофата.

Од претпазливост се затворени продавниците, фабриките и подземната железница, а организаторите на јапонската Голема награда на Јапонија, Ф1 трката, ги откажаа активностите предвидени за денес.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе