Во Израел се отвораат рестораните, посебни правила за гостите што не се вакцинирани

Израелската влада донесе одлука за понатамошно олеснување на мерките против коронавирусот и од денес е можно да се отворат рестораните.

Фото: ЕПА

Рестораните и кафулињата ќе имаат дозвола да отвораат во недела под одредени услови, објави канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху во саботата вечерта.

Меѓу другото, внатре може да се послужуваат само гости со „зелена пропусница“.

Гостите што не биле вакцинирани може да седат само на отворено.

На студентите со зелена пропусница, исто така, ќе им биде дозволено да се вратат на универзитетите од недела. Невакцинираните студенти ќе можат да присуствуваат на предавањата само преку интернет.

Оние со зелена пропусница - луѓе што се опоравиле од ковид-19 и оние што ја примиле втората доза на вакцината пред најмалку една недела - ги искористиле основните права и слободи во Израел порано од оние што не биле вакцинирани.

Правилата за растојание и хигиена продолжуваат да важат за сите граѓани на Израел.

Кампањата за вакцинација во Израел е една од најбрзите во светот: во земја со нешто повеќе од 9 милиони жители, досега повеќе од 4,9 милиони луѓе ја примиле првата доза на вакцината, а околу 3,7 милиони ја примиле втората доза.

Населението беше вакцинирано со Фајзер/Бајонтек.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе