Во Израел е откриена подваријанта на делта-сојот на коронавирусот

Израел го потврди случајот со подваријанта на делта-сојот на коронавирусот, која претходно беше откриена во некои европски земји, објави Министерството за здравство.

Фото: ЕПА

Како што е наведено, варијантата AY 4.2 е идентификувана во Израел, а носителот е момче (11) што пристигнало од Европа.

Тој бил тестиран на меѓународниот аеродром Бен Гурион во близина на Тел Авив по враќањето од Молдавија и бил ставен во карантин, а другите контакти не се откриени.

Подваријанта AY 4.2 се појави неколку пати во Обединетото Кралство, каде што беше кажано дека подваријантите на делта-сојот се ретки и дека не се чини дека претставуваат ист ризик од многу повисока инфекција како другите соеви.

Израел во моментов се размислува за олеснување на мерките за туризмот поради намалувањето на бројот на новозаразените со коронавирусот.

Претходниот план за отворање на границите пропадна поради зголемувањето на бројот на заразените со делта-сојот.

На крајот на август и почетокот на септември бројот на новозаразените достигна 11.000 дневно.

Израелските власти покренаа агресивна кампања за вакцинација со трета, бустер-доза на вакцината Фајзер/Бионтек, што доведе до пад на заразувањето.

Денеска беше објавено дека имало 1.487 нови случаи на инфекција во претходните 24 часа.

Во Израел, 8.021 лице починаа како резултат на инфекција со коронавирусот, а бројот на пациенти во сериозна состојба е намален од 357 на 353.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе