Во Италија уапсен имам за поттикнување тероризам

Италијанската полиција денеска во Александрија уапси имам за наводно фалење на џихадот и повикување да се уништи Ватикан.

Фото: ЕПА

Мажот, по потекло од Мароко, е обвинет за поттикнување тероризам и пропагирање на Ал каеда, пренесува Анса.

Тој исто така повикал на елиминација на еврејскиот народ и уништување на Ватикан, истовремено изразувајќи восхит кон Осама бин Ладен и уништувањето на кулите близначки.

Според полицијата, тој во периодот од јули 2020 до март 2021 се обидувал да регрутира следбеници на тероризмот, а во моментов е во затвор во Новара.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе