Во Италија пораст на бројот на мртви и новозаразени за 24 часа

Италијанската цивилна заштита во вторникот објави дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани 162 смртни случаи, што е значително зголемување од 99 ден претходно, а пораст се бележи и во однос на бројот новозаразени, од 451 во понеделникот на 813.

Фото: ЕПА

Од избувнувањето на епидемијата на 21 февруари во Италија од коронавирус починале 32.169 лица, при што повеќе смртни случаи потврдени се само во САД и Велика Британија.

Коронавирусот е потврден кај 226.699 Италијанци, а повеќе заразени од Италија имаат САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил.

Во моментов во Италија има 65.129 активни случаи, што е намалување во однос на 66.553 од претходниот ден.

На интензивна нега се наоѓаат 716 лица, додека на интензивна нега во понеделникот биле 749 пациенти.

Вкупно 129.401 луѓе се излечиле од коронавирусот.

Цивилната заштита објави дека во земјата со население од 60 милиони жители, тестирани се два милиони луѓе.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе